Badanie kliniczne poszerzone o wykonanie USG jest obecnie postępowaniem obowiązkowym w diagnostyce zaburzonego rozwoju stawu biodrowego u noworodków i niemowląt, czyli w tzw. rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. W rozpoznaniu pomocne są objawy kliniczne, które lekarz może wybadać u dziecka, jednak wiele z tych objawów jest niepewnych i dodatkowo w ciągu kilku tygodniu od urodzenia może już nie występować mimo obecności choroby. W efekcie uważa się, że badanie USG bioder nie powinno być nigdy zaniechane. Nie ma jednolitego standardu oceny stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Ilość badań, wykonanie USG czy częstotliwość ich powtarzania zależą od występowania wady na danym terenie (np. w Polsce) a także od szczegółowego wywiadu rodzinnego i położniczego u dziecka. Przed wizytą warto zapoznać się z zasadami prowadzenia oceny stawów biodrowych u noworodków i niemowląt które stosowane są w gabinecie.
W gabinecie istnieje możliwości wykonania wszystkich stosowanych w ortopedii zabiegów ambulatoryjnych:
- Zdjęcie szwów
- Szycie rany
- Usunięcie drobnych zmian skórnych
- Zdjęcie / założenie opatrunku gipsowego tradycyjnego (możliwe założenie tzw. opatrunku syntetycznego po wcześniejszym zakupieniu odpowiednich opasek przez pacjenta)
- Nakłucie stawu lub miejsca bólu (z ewentualnym podaniem leku) w tym zabiegi pod kontrolą USG
- Znieczulenie i nacięcie tkanek (ropień, kaletka, krwiak)
- Podanie preparatu osocza bogatopłytkowego (koncentrat czynników wzrostowych) pod kontrolą USG w okolicę miejsca chorobowego (np. ścięgno, przyczep mięśniowy.